CK MARKET

+420 777 037 702
info@ckmarket.cz
Vaše dovolená - naše starost
Vaše dovolená - naše starost
Vaše dovolená - naše starost
Vaše dovolená - naše starost

EGYPT

   

 

Egypt je rájem pro každého, kdo si chce užít rozmanitou dovolenou se vším všudy! Koupání a potápění v Rudém moři, pravé pouštní dobrodružství, jízda na velbloudech a čtyřkolkách, plavba po Nilu ke starověkým chrámům a hrobkám a mnoho dalšího na vás čeká v této africko-asijské zemi!

 

 

 

Egypt, země na severu Afriky, je vzdálená jen 4,5 hodiny letu z Prahy. Turisté milují Egypt hlavně ze dvou důvodů: pro úžasné potápění mezi korálovými útesy na pobřeží Rudého moře a pro unikátní památky starověkého Egypta v povodí Nilu, od Abú Simbelu na jihu přes Luxor a Káhiru až po Alexandrii na severu. Egypt toho ale skrývá mnohem víc, můžete se vydat do pouště na hřbetu velblouda, na plavbu po Nilu.

 

Přednosti Egypta :

 

  • klima, které je příjemné po celý rok. Egypt je ideální místo dovolené pro všechny, kdo touží po slunci a vyhřátém moři kterékoliv roční období.
  • pláže z jemného písku s pozvolným vstupem do vody, ideální pro lenošení i malé děti.
  • potápění v Rudém moři s čistou teplou vodou a fascinujícím světem korálových útesů. Díky množství kvalitních potápěčských center se do hlubin podívají i úplní začátečníci.
  • pyramidy a chrámy starověké civilizace, památky z doby křesťanské i islámské.
  • možnost vyrazit na projížďku do pouště.
  • levné nákupy, orientální atmosféru souků a zajímavou kuchyni s mixem afrických, arabských a středomořských chutí.

 

 

Nejznámější letovisky jsou: Hurghada, Marsa Alam a Sharm El Sheikh

 

 

 

 

 

Řeč :

 

Úředním jazykem je arabština. Pracovníci ve státních institucích a podnikatelé mluví anglicky. Rovněž většina publikací je v arabsko-anglické mutaci. Okrajově se používá francouzština a němčina.

 

Kuchyně :

 

Egyptská kuchyně zahrnuje velké množství pokrmů. Pro ty, kteří mají rádi maso, nabízí zejména různě upravené jehněčí a skopové (např. kebab). Ze sladkostí lze doporučit proslulou lahůdku om ali, což je dezert z oříšků, mléka, hrozinek a kokosu, a také baklavu. Pravý muslim má pití alkoholu zakázáno. Velice oblíbený je čaj podávaný s lístkem máty.

 

Měna :

 

Měnou v Egyptě je egyptská libra (LE), ta se dělí na 100 piastrů (PT). 1 EUR = cca 19 LE, 1 USD = cca 17 LE, 1 LE = cca 1,40 Kč. Doporučujeme vzít si s sebou dostatek hotovosti v EUR nebo USD, jelikož na tržištích, výletních místech a lodích na Nilu se platí výhradně hotovostí. Kreditní karty akceptuje většina hotelů a obchodů. Institut povinné směny valut v EAR neexistuje. Nedoporučuje se směna peněz na černém trhu, vzhledem k možným postihům ze strany místních orgánů a také vzhledem k bezpečnostním rizikům. Finanční prostředky je lepší směňovat v bankách, směnárnách a mezinárodních hotelech. Do Egypta lze dovážet a vyvážet jakoukoliv volně směnitelnou měnu v neomezeném množství, ale dovézt nebo vyvézt můžete maximálně 1000 LE. České koruny není možno v Egyptě směnit.

 

Časový púosun :

 

V době zimního času +1 hod.
V době letního času je čas stejný jako v ČR.
Oficiálním volným dnem v týdnu je pátek. Banky mají zavřeno v pátek a sobotu. Ministerstva a státní instituce jsou uzavřeny ve čtvrtek a v pátek, případně v pátek a v sobotu. Prodejní doba je převážně od 10.00 do 24.00 hodin, státní obchody ale mnohdy zavírají již kolem 21. hodiny, mezinárodní supermarkety jsou často otevřeny celých 24 hodin.

 

Cestovní pas, očkování, vízum :

 

Občané České republiky potřebují pro cestu do Egypta cestovní pas s dobou platnosti nejméně 6 měsíců po návratu z Egypta. Občané ČR mohou získat vízum za poplatek na mezinárodních letištích v Káhiře, Hurghada, Marsa Alam a Sharm El Sheikh. Turistické vízum je na letišti vlepeno do pasu, je platné pro jeden vstup a maximální délku pobytu jeden měsíc. O vízum mohou občané ČR také požádat na zastupitelském úřadě EAR v Praze, cena za vízum je v tomto případě vyšší než poplatek, který zaplatí turista po příletu na letišti. Vzhledem k možným změnám týkajících se vstupu a pobytu v Egyptě doporučujeme, abyste si před cestou ověřili, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Aktuální informace o vízech je možné získat na internetové adrese Ministerstva zahraniční EAR www.mfa.gov.eg. Je zde také formulář žádosti o egyptské vízum. Pokud nejste občany ČR, informujte se na Velvyslanectví Egypta v Praze o podmínkách vstupu a pobytu.


Mezinárodní očkovací průkaz není při vstupu do země vyžadován. Kromě běžných očkování v ČR (tetanus, polio) je velmi žádoucí očkování návštěvníků Egypta proti žloutence typu A a B a dále je doporučeno očkování proti břišnímu tyfu a meningitidě A, C.

 

Celní a devizové předpisy :

 

Do Egypta je zakázán dovoz potravin, alkoholu, pornografie, zbraní a všech druhů drog. Je striktně zakázán vývoz památek a zlata v nezpracované podobě. Postihy za prodej a přechovávání drog jsou přísné a pohybují se řádově v desítkách let odnětí svobody. Za nedovolené držení drog může být udělen i trest smrti. Mnoho léků a podpůrných prostředků podléhá přísnému režimu kontroly, zejména pokud jde o jejich vývoz z Egypta. Turista přijíždějící do Egypta má právo na nákup zboží z bezcelních obchodů (Duty Free Shops) v určité kumulované výši (aktuální částka je k dispozici u egyptské celní služby při příletu/příjezdu) za kalendářní rok na letišti a vybraných místech v Káhiře a Alexandrii do 24 hodin po příletu. Egyptské úřady se snaží chránit přírodní bohatství Rudého moře. Je přísně zakázán vývoz mušlí nebo korálů atd. pod pokutou až několika set dolarů.

 

Neváhejte a vyberte si zájezd dle vašich představ v našem vyhledávači !     

 

 

 

Zdroj: CK Blue Style, CK EXIM TOURS

 

Vytvářím objednávku...