CK MARKET

+420 777 037 702
info@ckmarket.cz
Vaše dovolená - naše starost
Vaše dovolená - naše starost
Vaše dovolená - naše starost
Vaše dovolená - naše starost

TURECKO

 

 

Krásné pláže, antické památky, skvělá kuchyně, orientální atmosféra.

 

 

Na území dnešního Turecka se vyvíjely nejstarší lidské civilizace, vzkvétaly a upadaly slavné říše. Právě tady vedle sebe naleznete antické památky, byzantské chrámy i štíhlé minarety. Legendární zaniklé město Trója, popsané v Homérově Illiadě, bylo nalezeno právě na severozápadě Malé Asie. Novodobá historie Turecka je spojena s Mustafou Kemalem, zvaným Atatürk – Otec Turků, který sjednotil Turky a nasměroval zemi evropským směrem.

Také příroda má své skvosty a zvláštnosti, jako jsou například obří kamenné čepičky v Kappadokii nebo travertinové kaskády s desítkami bazénků v Pamukkale. Turecké pobřeží, lemované atraktivními plážemi, je dlouhé téměř 8 000 km. Nejkrásnější pláže na vás čekají na Turecké riviéře, kde při koupání ve Středozemním moři můžete pozorovat vysoké vrcholky pohoří Taurus. Na poloostrově Bodrum tvoří Egejské moře kouzelné zátoky obklopené svahy pokrytými piniovými lesy. Ať už jste milovníci přírody, historických památek nebo koupání v průzračném moři, Turecko vás přivítá s otevřenou náručí a splní vaše očekávání.

 

 

ŘEČ:

Úředním jazykem je turečtina. V turistických oblastech se domluvíte anglicky nebo německy.

 

 

KUCHYNĚ:

Současná kuchyně je výsledkem mísení kulinářské tradice tureckých kočovných kmenů s indickou, perskou, kurdskou a arabskou kuchyní a navíc je značně ovlivněna oblastí Středomoří. Turecké pokrmy jsou velmi zdravé a chuťově výrazné a patří k nejlepším na světě. Převážná většina se vaří či dusí a ke smažení se používá kvalitní olivový olej. Saláty jsou neodmyslitelnou součástí mnohých jídel. K národním pokrmům patří kebab a kofte. Kebab jsou kořeněné plátky masa nabodnuté na rožeň a opečené, kofte zase placičky z mletého masa. Národním nápojem není kupodivu káva, ale čaj. Podává se v malých skleničkách na podšálku, je velmi silný a vydatně oslazený. Dalším oblíbeným nápojem je ajran, směs jogurtu a vody. Mezi cukrovinkami vedou baklava a chalva.

 

 

MĚNA:

Měnovou jednotkou je turecká lira (TL neboli TRY), která se dělí na 100 kurušů. V případě, že se jedná o cestu ze země EU do Turecka či z Turecka do země EU, lze v hotovosti dovézt/vyvézt max. 10 000 EUR, či ekvivalent této částky. V případě vyšší částky musí být prokázáno její nabytí. Doporučujeme, abyste si s sebou vzali hotovost v EUR nebo USD. Kreditními kartami lze platit ve většině hotelů, obchodů a také je můžete používat při výběru hotovosti z bankomatů. České koruny nelze v Turecku vyměnit.

 

 

CESTOVNÍ PAS A VÍZUM:

Občané ČR, kteří cestují do Turecké republiky, musí mít cestovní doklad platný min. 150 dnů od data vstupu na území Turecka. Vízová povinnost pro držitele cestovních pasů ČR, kteří cestují do Turecké republiky za ryze turistickým účelem a jejichž pobyt nepřesáhne 90 dnů, byla zrušena.

 

 

Doba letu cca 3 hod., časový posun +1h ( letní čas )

 

 

NEJZNÁMĚJŠÍ LETOVISKA :

 

 

TURECKÁ RIVIÉRA - více o letovisku si přečtěte po kliknutí zde : Turecká riviéra

 

EGEJSKÁ RIVIÉRA - více o letovisku si přečtěte po kliknutí zde : Egejská riviéra

 

 

 

Neváhejte a vyberte si zájezd dle vašich představ v našem vyhledávači ! 

 

 

 

 

 

Zdroj: CK Blue Style, CK EXIM TOURS

Vytvářím objednávku...