CK MARKET

+420 777 037 702
info@ckmarket.cz
Vaše dovolená - naše starost
Vaše dovolená - naše starost
Vaše dovolená - naše starost
Vaše dovolená - naše starost

ZANZIBAR

 

 

 

Ostrov s průzračnými vodami Indického oceánu a rovníkovým sluncem, jehož jméno voní tajuplnými dálkami a exotickým kořením.

 

 

Díky krátké vzdálenosti od rovníku panuje na Zanzibaru, ostrovu vzdáleném cca 40 km od africké pevniny, tropické podnebí. Teploty se během celého roku pohybují kolem 30 °C. Těšit se můžete na krásné písčité pláže, dokonalý servis, panenskou přírodu a prohřátý oceán, v němž se lze skvěle potápět i šnorchlovat v kombinaci s průzračnými vodami Indického oceánu a rovníkovým sluncem vytváří plážový ráj, jemuž neodolá žádný návštěvník.

 

Ostrovu Unguja (často nazýván také Zanzibar – ve skutečnosti se jedná o souostroví tvořené několika ostrovy) málokdo odolá, jako by ostrov chtěl omámit všechny smysly svých návštěvníků. Je pokrytý bujnou tropickou vegetací, v níž se skrývají háje skořicovníků, pepřovníků, vanilkovníků, hřebíčkovce či muškátovníků. Koření proslavilo Zanzibar již ve středověku. Unguja tvoří spolu s menším ostrovem Pemba a dvěma desítkami okolních korálových ostrůvků autonomní administrativní stát Zanzibar, který je součástí východoafrické svazové republiky Tanzanie (vedle Zanzibaru je jeho součástí kontinentální Tanganika). Samotný název Tanzanie vznikl spojením jmen obou svazových států Tanganika a Zanzibar. Hlavním zdrojem obživy obyvatel je rychle rostoucí turistický ruch, vedle něhož tradiční pěstování a vývoz koření, obchod a rybolov, postupně ztrácí na významu.

 

Ti, co vyhledávají aktivní dovolenou, budou nadšeni při výpravách do vnitrozemí ostrova – zejména do tropických pralesů. Nezapomenutelným zážitkem je výlet přes moře na safari do národních parků v Tanzanii.

 

Díky krátké vzdálenosti od rovníku panuje na Zanzibaru tropické podnebí. Hlavní sezóna je v období od října do května.

 

Měna :


Národní měnou je tanzanský šilink (TSh), který se dělí na 100 centů. Všude lze ale platit v USD, které jsou široce akceptovány jako rovnocenné platidlo. V turistických letoviscích lze platit také v EUR. Administrativní poplatky (vízum) jsou splatné výhradně v hotovosti v USD. Bezhotovostní platby platebními kartami jsou akceptovány ve většině hotelech a podléhají přirážce 5–7 %.
Bankomaty jsou v zemi naprostou výjimkou, nacházejí se pouze ve Stone Town. Cestovní šeky jsou akceptovány ojediněle a podléhají vysokému administrativnímu poplatku. Lze tedy doporučit vybavit se na cestu dostatečnou hotovostí v USD. Je však třeba mít na paměti, že při platebním styku v Tanzanii (na Zanzibaru) nejsou akceptovány bankovky USD vydané před rokem 2006.

 

Spropitné:


Spropitné je důležitou součástí příjmu místních obyvatel a v Tanzánii (na Zanzibaru) je zavedeným zvykem (nosiči zavazadel, číšníci, pokojské). Jeho výše záleží na vašem uvážení. Za jakousi normu se považuje, že symbolická záloha za určité služby (např. za poskytnutí ručníků u bazénu nebo na pláži), není klienty vyžadována zpět. Zúčastníte- li se safari či fakultativního výletu z hotelu, spropitné se očekává.
Pro místního průvodce a řidiče činí obvykle 2 USD na osobu a den. Pokud jde o vícedenní safari na poznávacím zájezdu, jedná se o částku 5 USD na osobu a den. Rozhodně se vyplatí. Není neobvyklé, že ochota věnovat spropitné se odrazí na kvalitě poskytovaných služeb. Rozhodnutí ohledně spropitného je samozřejmě plně na vás.

 

Cestovní doklady a víza :

 

Při turistických cestách do Tanzanie (na Zanzibar) je od držitelů cestovních pasů ČR vyžadován cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po datu ukončení zájezdu a vstupní vízum. Vízum je udělováno po příletu na letišti na Zanzibaru na základě předem vyplněného prohlášení, které obdržíte v letadle nebo po příletu. Pro udělení vstupního víza je nezbytné, aby každý cestující měl ve svém cestovním dokladu alespoň jednu nepoužitou stranu, vyjma stran vyhrazených pro poznámky. Poplatek za jednorázové vstupní vízum po příletu je 50 USD/osoba, splatné v hotovosti nebo platební kartou (doporučujeme připravit se na obě varianty). Při platbě v hotovosti se doporučuje mít připravenou přesnou částku, neboť migrační úředník často odmítá rozměňovat bankovky o vyšší nominální hodnotě. Vízový poplatek je povinný pro všechny cestující. Upozorňujeme, že vývoz, průvoz, ale i dovoz jakýchkoliv předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, ale např. i mořské fauny) je trestný, vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů bez zvláštního povolení je přísně zakázán.

 

Mobilní telefony a internet:


Spojení prostřednictvím oficiálních českých operátorů GSM mobilních telefonů je na Zanzibaru obvykle bez problémů. Mobilní datové spojení však není k dispozici. Pokrytí signálem a jeho kvalita může kolísat. O rozsahu a možnostech vlastního roamingu se prosím předem informujte u vlastního mobilního operátora.

 

Elektřina:


Elektrická síť na Zanzibaru je 230V/50Hz. Užívané zásuvky jsou typu D, tedy se dvěma plochými kontakty a zemnícím kolíkem, případně tři kulaté kolíky v trojúhelníkovém uspořádání. Pro všechny elektronické přístroje s českými zástrčkami potřebujete adaptér, tzv. přechodku, kterou je lépe zakoupit s předstihem ještě v ČR.
Velmi časté jsou výpadky v dodávce elektrického proudu, který je na ostrov přiváděn podmořským kabelem z pevninské části Tanzánie. Výpadky přitom mohou být i dlouhodobé (v nedávné minulosti ostrov zažil 4měsíční výpadek dodávky elektřiny). Pro takové případy jsou hotely vybaveny vlastními generátory, které však nemohou stoprocentně nahradit regulérní dodávku elektřiny, především při dlouhodobějším výpadku.

 

Zdraví - očkování:


Při cestách do Tanzánie (na Zanzibar) přímo z Evropy není v současné době vyžadováno žádné povinné očkování. Všem cestovatelům se však doporučuje očkování proti žluté zimnici (u cestujících přilétajících či odlétajících z/do rizikových oblastí je vyžadováno), dále žloutenka AB, tetanus, břišní tyfus. Při cestách na pevninu lze také doporučit antimalarickou profylaxi. Na další případnou doporučovanou zdravotní prevenci a vhodný postup při eventuálních zdravotních potížích se informujte u Vašeho praktického lékaře, nebo na krajské hygienicko-epidemiologické stanici.

 

Klima – oblečení


V typicky rovníkovém klimatu (ostrov leží na 6 ° jižně od rovníku) je nejvhodnější lehké, zejména bavlněné oblečení. Při večerním ochlazení nebo v klimatizovaných prostorách můžete využít i oblečení s dlouhým rukávem, lehké pulovry a bundy. Při safari se dále doporučuje pevná obuv, pokrývka hlavy a sluneční krém s vysokým ochranným faktorem (ten je vhodné používat během celého pobytu).

 

Časový posun: +2 hodiny, v době platnosti letního času: +1 hodina

 

Doba letu : cca 11 hodin

 

 

LETOVISKA :

 

 

Kizimkazi

 

Nungwi

 

Kiwengwa

Větší, avšak klidné letovisko s pohádkovými plážemi leží na severovýchodě. Z jedné strany ho omývá Indický oceán, z té druhé se táhne les Kiwengwa Pongwe.

 

 

Kendwa

Nachází se zde luxusní hotely i široká písčitá pláž s pozvolným vstupem do moře. Jedná se o jedinou oblast severního pobřeží, kde odliv nekomplikuje koupání.

 

 

Mangapwani

Na severozápadním pobřeží se nalézá klidnější letovisko Mangapwani. Kromě pláže, která je částečně písčitá a místy pokrytá tmavým lávovým kamenem, zde naleznete jeskyně, některé z nich sloužily k věznění otroků z Ugandy, Konga a Mosambiku. Atrakcí je The Coral Cavern, velká korálová jeskyně, jež se nalézá 2 km jižně od města.

 

 

Pingwe

Kouzelné letovisko se nalézá na východním pobřeží, konkrétně na poloostrově Michamvi. Jedinečnost Pingwe spočívá v laguně, která ho obkličuje ze tří stran, v nádherných plážích a v hotelových komplexech citlivě vsazených do tropické přírody. Až 40 m široká písčitá pláž je dlouhá několik kilometrů. Lze zde provozovat potápění, surfování či jízdu na vodních lyžích. Můžete se vydat i na plavbu loďkou dhow.

 

 

Pwani Mchangani

Skvělým místem pro potápění, šnorchlování a další vodní aktivity v moři plném korálů a krásných ryb je letovisko Pwani Mchangani na východním pobřeží. Krásné a přehledné pláže s bílým pískem a pozvolným vstupem do moře nadchnou snad každého.

 

 

Pongwe

Jednu z nejkrásnějších pláží naleznete v příjemném letovisku Pongwe na východním pobřeží. Letiště je vzdáleno cca 36 kilometrů

 

Neváhejte a vyberte si zájezd dle vašich představ v našem vyhledávači ! 

 

 

Zdroj: CK Blue Style, CK EXIM TOURS

 

 

Vytvářím objednávku...